Menu Zamknij

Nowa publikacja dotycząca naszego miasta

Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim zapraszają na spotkanie autorskie z Pawłem Krzemińskim oraz Piotrem Miernikiem – autorami książki „Doniesienia z pogranicza. Aleksandrów Kujawski i okolica w latach 1862-1945”.Na spotkanie zapraszamy 9 grudnia 2022 r. o godzinie 17:30 do Sali im. Edwarda Stachury Steda w budynku aleksandrowskiego dworca.

Wstęp wolny.

Od autorów: „Wydawnictwo jest publikacją albumową, w której prezentujemy obszerną część kolekcji Pawła Krzemińskiego, uzupełnioną kilkudziesięcioma ilustracjami pochodzącymi ze zbiorów osób prywatnych i instytucji. Zbiór ten składa się z pocztówek i zdjęć, których tematem jest zabudowa i toczące się pośród niej życie mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego. Pokusiliśmy się również o historyczny spacer wzdłuż dawnej granicy prusko-rosyjskiej na odcinku od Czerwonego Krzyża do Grabia, zatrzymując się m.in. w Otłoczynie, Otłoczynku, Stanisławowie, Służewie, Pieczeni czy Popiołach.

Jako komentarz do zamieszczonych ilustracji wykorzystaliśmy artykuły prasowe, publikowane w II poł. XIX i I poł. XX wieku, których treść dotyczy miasta i okolicznych miejscowości. Zabieg ten ma na celu uatrakcyjnić odbiór części ilustracyjnej i zwrócić uwagę na różnorodną tematykę doniesień z pogranicza. Znajdziecie tu zatem Państwo informacje o tak błahych sprawach jak „najazd” kataryniarzy na dworzec aleksandrowski czy pokaz fajerwerków w komorze celnej.

W innej części dowiecie się Państwo dlaczego piekło mieści się w aleksandrowskim dworcu, w jaki sposób pozbyć się w Aleksandrowie wszy oraz gdzie można kupić najdroższą paczkę toruńskich pierników.W publikacji czeka na Państwa ponad 200 ilustracji oraz podobna ilość wycinków i artykułów prasowych z gazet wydawanych w kilku krajach Świata”.

Zmień rozmiar
Zmień kontrast