Menu Zamknij

„Doniesienia z pogranicza. Aleksandrów Kujawski i okolica w latach 1862-1945” – spotkanie autorskie

W miniony piątek wybraliśmy się z aleksandrowskiego dworca w wyjątkową podróż… w czasie. Wszystko za sprawą spotkania z Pawłem Krzemińskim oraz Piotrem Miernikiem – autorami najnowszej publikacji dotyczącej naszego miasta „Doniesienia z pogranicza. Aleksandrów Kujawski i okolica w latach 1862-1945”. Krótki rys historyczny opisywanego w książce okresu przedstawił prowadzący spotkanie prof. Tomasz Krzemiński.

Zgromadzeni na Sali im. Edwarda Stachury Steda mieli okazję wysłuchać ciekawostek dotyczących nie tylko historii Aleksandrowa Kujawskiego, ale też samego procesu powstawania publikacji. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się m.in. dlaczego aleksandrowski dworzec zyskał miano „piekła” oraz ile było łazienek na terenie miasta i jakie były tego konsekwencje… 🙂

Organizatorami spotkania byli: Arkadiusz Gralak Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej.

Autorzy o publikacji: „Wydawnictwo jest publikacją albumową, w której prezentujemy obszerną część kolekcji Pawła Krzemińskiego, uzupełnioną kilkudziesięcioma ilustracjami pochodzącymi ze zbiorów osób prywatnych i instytucji. Zbiór ten składa się z pocztówek i zdjęć, których tematem jest zabudowa i toczące się pośród niej życie mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego. Pokusiliśmy się również o historyczny spacer wzdłuż dawnej granicy prusko-rosyjskiej na odcinku od Czerwonego Krzyża do Grabia, zatrzymując się m.in. w Otłoczynie, Otłoczynku, Stanisławowie, Służewie, Pieczeni czy Popiołach. Jako komentarz do zamieszczonych ilustracji wykorzystaliśmy artykuły prasowe, publikowane w II poł. XIX i I poł. XX wieku, których treść dotyczy miasta i okolicznych miejscowości. Zabieg ten ma na celu uatrakcyjnić odbiór części ilustracyjnej i zwrócić uwagę na różnorodną tematykę doniesień z pogranicza. Znajdziecie tu zatem Państwo informacje o tak błahych sprawach jak „najazd” kataryniarzy na dworzec aleksandrowski czy pokaz fajerwerków w komorze celnej. W innej części dowiecie się Państwo dlaczego piekło mieści się w aleksandrowskim dworcu, w jaki sposób pozbyć się w Aleksandrowie wszy oraz gdzie można kupić najdroższą paczkę toruńskich pierników. W publikacji czeka na Państwa ponad 200 ilustracji oraz podobna ilość wycinków i artykułów prasowych z gazet wydawanych w kilku krajach Świata”.

Zachęcamy do lektury!

Zmień rozmiar
Zmień kontrast